Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

28 maja 2019 roku w naszym ostrowskim dojo odbyło się wielkie wydarzenie.  Goszczący w Polsce z dwudniową wizytą  legendarny  karateka   Peter Chong  9 Dan przeprowadził specjalny trening  dla  karateków z Ostrowskiego Klubu Karate Kyokushinkai  oraz zaproszonych  gości z kliku zaprzyjaźnionych klubów.  Shihan Peter Chong przyjechał do Polski w towarzystwie swojego syna Jackie Chong – 6 Dan.

Shihan Peter Chong to wielka postać świata karate. W latach sześćdziesiątych XX wielu był  uchi deshi  legendarnego  Sosai  Masutatsu Oyamy, twórcy karate kyokushin.  Shihan  Chong  przez kilka lat trenował  w słynnym tokijskim dojo , które wyszkoliło wielu wspaniałych karateków.  Uchi-deshi to elita  wśród największych postaci  karate kyokushin.  Przez kolejne lata Shihan Chong  rozwijał organizację  Masutatsu Oyamy  w Singapurze  oraz w krajach Azjatyckich gdzie zdobył wielki szacunek za swoją doskonałą technikę,  otwartość  i umiejętności organizacyjne.  Był jednym z najważniejszych działaczy  wielkiej organizacji IKO i w chwili śmierci  Oyamy posiadał  7 Dan.  Przez kolejne lata  wspierał   organizacje IKO  pod przewodnictwem S.Matsui  jednak różnice  w poglądach na rozwój karate a w szczególności na  obranie kierunku olimpijskiego i porzucenie  drogi wyznaczonej przez założyciela kyokushin  M.Oyamę  , Shihan Peter Chong  podjął decyzję  o odejściu z organizacji IKO i powrocie do  karate kyokushin  takiego  jak nauczał   Oyama.  Peter Chong przez lata pracował w singapurskiej policji  gdzie był  specjalistą od  technik samoobrony i obezwładniania. Został odznaczony  wysokimi  państwowymi  odznaczeniami.

Obecnie Kancho Peter Chong jest posiadaczem wysokiego stopnia 9 Dan i  wraz z  wieloma innym  znanymi  sensei  tworzy organizację  International Karate Alliance Kyokushin Ryu, która  w niecałe pół roku otworzyła ponad 200 oddziałów  w 50 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce do tej organizacji należą obecnie  dwa kluby  , z Warszawy i Ostrowi Mazowieckiej.  Organizacja IKA pozwala na bardzo szerokie kontakty  sportowe z innymi organizacjami  kyokushin,  umożliwia  starty w zawodach   opartych na tradycyjnych , pełno kontaktowych przepisach karate kyokushin.  Organizacja IKA umożliwia również promocję  zawodników kyokushin w  MMA, gdzie walczą jako  przedstawiciele karate kyokushin i nie muszą rezygnować ze swojej przynależności stylowej.

Podczas  spotkania   w dojo w Ostrowi Mazowieckiej  Kancho Peter Chong  poprowadził  trening  w takim stylu jak  był uczony przez  wielkiego Masutatsu Oyamę.  Dużo czasu poświęcił   treningowi  wzmacniania rąk na specjalnych przyrządach – makiwarach. Z kolei Shihan Jackie Chong  zaprezentował  zestaw ćwiczeń  do kumite, w szczególności  sposoby  treningu poruszania się  i pracy nóg.  Nie zabrakło również  elementów samoobrony  w powiązaniu z  bunkai  – interpretacją kata.

Trening zakończył się wielką sesją fotograficzną , a wielu obecnych miało możliwość zadać pytania  legendarnemu  mistrzowi

.

W treningu wzięło udział  blisko 100 zawodników , w tym wszystkie zaawansowane  wyższe pasy  z naszego klubu.

Kancho Peter Chong  przyjechał do Polski na zaproszenie Shihan Jana Gruby  oraz Sensei Radosława Grabowskiego i Tomasza Marcjaniaka