Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

Co to jest karate?

W j臋zyku japo艅skim s艂owo „kara” znaczy „pusta”, „te” – „r臋ka”.

Pocz膮tki – Klasztor Shaolin

Historia karate, tak jak wi臋kszo艣膰 sztuk walki Dalekiego Wshodu, zwi膮zana jest z klasztorem Shaolin, po艂o偶onym w regionie Honan (Chiny), niopodal 呕贸艂tej Rzeki. W 520 roku p.n.e. do klasztoru przyby艂 DaMo albo Tamo (jap. Daruma Taishi), znany jako Bodhidharma. Prawdopodobnie by艂 on jednym z w臋drownych mnich贸w buddyjskich, przemierzaj膮cych Jedwabnym Szlakiem drog臋 do Indii albo Cejlonu. Posta膰 ta jest owiana wielomalegendami granicz膮cymi wr臋cz z magi膮. Wpisa艂 si臋 on na sta艂e w ca艂膮 kultur臋 Dalekiego Wschodu.

Bodhidharma
Bodhidharma sta艂 si臋 symbolem tamtych czas贸w. Przypisuje si臋 mu opracowanie zestawu 膰wicze艅 fizycznych, kt贸rych celem by艂o podniesienie sprawno艣ci fizycznej, um臋czonych klasztorn膮 dyscyplin膮 mnich贸w. Zdaniem niekt贸rych historyk贸w, 膰wiczenia te by艂y asanami (pozycjami jogi), inni uwa偶aj膮, 偶e by艂y to prawdziwe techniki walki. O tym, 偶e sztuka walki nie by艂a obca mnichom z klasztoru Shaolin, 艣wiadcz膮 wg艂臋bienia w posadzce w Sali Tysi膮clecia Buddy (艣lady st贸p, pozostawione po treningach) oraz freski na 艣cianach klasztoru.


Rozw贸j karate

Japonia od po艂owy XVI wieku by艂a podzielona na autonomie, mi臋dzy kt贸rymi toczy艂y si臋 nieustanne walki. Pog艂臋biaj膮ce si臋 ubustwo ludno艣ci wiejskiej, powodowa艂o liczne bunty ch艂opskie. Jeden z wodz贸w Toyotomi Hideoshi, chc膮c zapobic rozlewowi krwi, zarz膮dzi艂 konfiskat臋 wszekiej broni. By艂o to tak zwane „polowanie na miecze” – katanagari. Ch艂opi nie mogli mie膰 w domu nawet siekier i no偶y. Wszystkie te narz臋dzia by艂y przytwierdzone do s艂up贸w, na g艂贸wnych placach we wsiach. Tylko tam mo偶na by艂o z nich korzysta膰.

Walk臋 o w艂adz臋 rozstrzygn膮艂 shogun Yeyasu Tokugawa, kt贸ry zjednoczy艂 ca艂y kraj. W 1606 roku podj膮艂 on decyzj臋 o aneksji Okinawy i zarz膮dzi艂 na jej terenie katanagari. Okinawczycy nie przyj臋li tego z pokor膮 i zacz臋li tworzy膰 tajne stowarzyszenia, kt贸rych celem by艂o nauczenie ch艂op贸w sztuk walki bez u偶ycia broni. Na Okinawie by艂a znana walka wr臋cz zwana „te”, kt贸ra p贸藕niej przekszta艂ci艂a si臋 w „Okinawa-te”. Polega艂a ona na zadawaniu prostych, silnych cios贸w r臋kami i nogami. Celem by艂o wypracowanie takiej techniki, kt贸ra rozstrzyga艂aby pojedynek jednym ciosem. Azjaci znali sposoby takiego hartowania cia艂a, aby by艂o nieczu艂e na b贸l i stawa艂o si臋 sraszliw膮 broni膮. Do wypracowania tego efektu potrzebny by艂 jednynie up贸r i cierpliwo艣膰.

Kiedy wojna ucich艂a, a spory mi臋dzy Japoni膮 i Okinaw膮 wygas艂y, sztuki walki sta艂y si臋 tradycj膮 narodow膮 i pasj膮 wielu ludzi na ca艂ym 艣wieci, a偶 po dzie艅 dzisiejszy.