Kyokushin Kata i ich znaczenia

p1600873 kopia 


Taikyoku
dosłownie jest przetłumaczone jako “wielki ostateczny”. Słowo Taikyoku może też oznaczać widok ogólny albo cały punkt – widząc raczej całość niż skupiając się na indywidualnych częściach i utrzymując otwarty umysł niekończących się możliwości. [Zobacz video]


Pinnan
symbolizuje pokój i relaks ( nazywane Heian w Japonii ). Podczas fizycznych ruchów kata używane są techniki realnej walki, kata ma na celu rozwijanie ciszy, spokoju, i harmonii pomiędzy umysłem a ciałem. [Zobacz video]

Sanchin jest znany jako najstarsze kata w Karate-do. Dosłownie znaczy trzy bitwy lub trzy konflikty, może być również tłumaczone jako trzy punkty lub trzy fazy. Pewne legendy przypisują tworzenie Sanchin przez Bodhidharmę we wczesnym szóstym wieku. [Zobacz video]
Kata Sanchin szuka rozwinięcia trzech stałych elementów równocześnie:

  • Umysł, ciało i technika,
  • Wewnętrzne organy, krążenie i system nerwowy
  • Trzy ki umieszczone na: szczycie głowy ( tento ), przeponie ( hara ), dolnym brzuchu ( tan den )

Sanchin jest izometrycznym kata, gdzie każdy ruch jest wykonany w stanie kompletnego napięcia, w towarzystwie potężnego, głębokiego oddychania ( ibuki ), który powstaje w dole brzucha ( tanden ). Praktyka kata Sanchin nie tylko doprowadza do wzmacniania ciała, ale też dąży do rozwoju wewnętrznej mocy ( ki) i koordynacji umysłu i ciała. Jest to podkreślone w podstawowej pracy nogami, technikach ręcznych jak również przy podstawowych technikach blokujących.

Ibuki – stajemy w pozycji heisoku, sanchin lub han-heiko i dokonujemy długiego, jak najgłębszego wdechu. Po zakończeniu wdechu zakreślamy ramionami szerokie koła po bokach ciała, kierując je w górę i krzyżując przedramiona na wysokości czoła. Wówczas napina się tanden,następnie pachy, potem koniuszki palców wskazującego i środkowego. Skręcamy stopy do wewnątrzwstrzymujemy oddech, mocno zaciskamy zwieracz odbytu i koncentrujemy się na skierowaniu całej siły do wewnątrz, tak dalece aż ciało zacznie drżeć. Następnie przyciąga się ręce do boków, wykonując nimi ruch przypominający rozrywanie czegoś na wysokości klatki piersiowej. Z rękami ugiętymi w łokciach dokonujemy naturalnego wydechu wydając głośny dźwięk. Po zakończeniu wydechu opuszczamy dłonie , wykasłujemy resztkę powietrza z płuc i powolnie wdychamy powietrze.

– gekisai dai     – gekisai sho

Gekisai oznacza zdobyć i zająć. Nazwa wywodzi się od słów Geki – atak albo zdobywać i Sai – forteca . Słowo Gekisai może też oznaczać: zburzyć, zniszczyć. Dai oznacza “duży” a sho – “na małą skalę”. W tym przypadku to jest użyte po to by odróżnić kata. Te kata uczą siły przez płynność ruchu, mobilności i użycie różnych technik. Elastyczność ataku i kontrataku zawsze będą lepsze do sztywnej i nieelastycznej siły.

Yansu wywodzi się ze słów Yan – bezpieczeństwo i Su – trzy. Nazwa odnosi się do Chińskiego attache wojskowego z Okinawy w XIX w. SłowoYansu znaczy również utrzymanie prostoty, starając utrzymać czystość zasad i ideałów niż raczej układanie próżnych celów.

Tsuki no. Nazwa sugeruje uderzające kata. Słowo Tsuki może też znaczyć los i szczęście. Dobry los i szczęście nie przychodzi przez czekanie. W każdym uderzeniu wykonywanym w tym kata, powinniśmy wyobrazić sobie, że bariery pewnego rodzaju ( mogłoby to być słabości, nałogi itp.) są przełamywane. Silny, uporczywy wysiłek skierowany na pokonywanie problemów przyniesie powodzenie i sukces.

Tensho znaczy wirować albo płynna ręka, dosłownie przetłumaczone jako “wirująca dłoń”. Tensho jest miękkim i obrotowym ( yin ) odpowiednikiem twardego i linijnego ( yang ) kata Sanchin. Nie tylko Tensho było jednym z ulubionych kata Mas Oyama ,ale uważał je za najniezbędniejsze zaawansowane kata.
Tensho jest podstawową ilustracją definicji Karate, pochodzącego z Chińskiego kempo jako technika obrotowa bazująca na punktach.
Tensho powinno być pierwszym obiektem praktyki, ponieważ, jako psychologiczne i teoretyczne podłoże poza treningiem karate i jako główny element w podstawach formalnych ćwiczeń karate, które przeniknęło techniki, bloki i pchnięcia i jest gruntownie związane z prawdziwym życiem karate.
Człowiek, który praktykował kata Tensho wykonując tysiące powtórzeń i ma silne zrozumienie jego filozofii może nie tylko podjąć wszelki atak, ale i wykorzystać je w każdym ataku i zawsze jest w stanie doskonale się obronić.

Saifa albo Saiha znaczy zniszczenie, uderzenie albo rwanie. To może też znaczyć doskonały spisek. W tym kata możemy powiedzieć, że obojętnie jak duży problem napotkamy, z cierpliwością, determinacją i wytrwałością ( Osu ) możemy go przełamać i pokonać.

Kanku znane jest jako kata słońca albo przyglądające się niebo. Dosłownie przetłumaczony Kan znaczy “widok – właściwe przestrzeganie” i Ku znaczy “wszechświat”, “powietrze”, “pustkę” albo “próżnię” ( to samo znaczenie co Kara w karate ). Pierwszy ruch kata jest formacją trójkąta z rękami ponad głową, który przegląda się we wszechświecie i podnoszącemu słońcu. Ten trójkąt ma nawet głębsze znaczenie. Od wewnątrz wywołujemy trzy krańcowe potężne siły: “Pokój”, “Miłość” i “Wolność”. Istotą tego kata jest to, że nie jest ważne jak ciężki problem, wyzwanie jest stawiane, każdego pojedynczego nowego dnia istnieje inna unikalna możliwość aby je pokonać i nie tylko to szczególne wyzwanie ale wszystko w naszym życiu.

Seienchin znaczy zdobywca i pokonywać ponad dystans, albo atak buntowniczej placówki. W feudalnej Japonii, wojownicy, samuraje często chodzili na wyprawy trwające wiele miesięcy. Musieli utrzymywać swoją siłę i ducha przez długie okresy czasu. Właśnie dlatego te kata jest długie i powolne. Dużo jego technik jest wykonywana w kiba dachi ( pozycja grzbietu końskiego ). Jest oczywiste , iż nogi staną się bardzo zmęczone podczas wykonywania tego kata, dlatego niezbędny jest silny duch aby trwać podtrzymując jego siłę.

Sushiho znaczy 54 kroków. Sushiho pochodzi ze słów Useshi – 54 i Ho – stąpać lub chodzić. Inne style karate nazywają te zaawansowane kata Gojushiho. Te kata symbolizuje rozmawianie i ma zastosowanie jako narzędzie do przypomnienia nam o naszym przeznaczeniu i wpływie kroków, które podejmujemy w naszym codziennym życiu. Kroki, które podjęliśmy w przeszłości są połączone z tymi, które podejmujemy dzisiaj, które w efekcie będą oddziaływać na te podejmowane w przyszłości. Więc możemy powiedzieć, że osiągnięcia dzisiejsze są konsekwencją kroków podjętych ( ciężką pracą ) w bliskiej lub dalszej przeszłości. Toteż, te kata przypomina nam o naszych korzeniach, rodzinie, nauczycielach lub o tych którzy podjęli ich własne kroki w życiu, które miały wpływ no to gdzie dzisiaj jesteś.

Garyu oznacza leżący smok. Japońska filozofia mówi, że wielki człowiek, który pozostaje w ciemności jest nazywany Garyu. Smok jest mocny, ale leżący smok nakazuje nie pokazywanie jego mocy dla zwykłej próżności, ale tylko wtedy kiedy jest to konieczne. W ten sam sposób, prawdziwy karateka nie chełpi się dookoła albo wystawia umiejętności na pokaz – on, ona nigdy nie zapomina prawdziwej cnoty pokory.

Seipai – w innych stylach karate te kata czasami jest nazywane Seipaite, albo osiemnaście rąk. Numer 18 pochodzi z buddyjskiej zasady 6×3, gdzie sześć reprezentują: kolor, głos, smak, zapach, dotknięcie i sprawiedliwość; a trzy reprezentują: dobro, zło i pokój.

Wróc do kategorii