Maria Jasko z brązem !!! Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin , Warna, Bułgaria 21-22 maja 2016

Mistrzostwa Europy  Karate Kyokushin , Warna , Bułgaria 2016

Maria Jasko brązową medalistką !!!

 

Po raz drugi Mistrzostwa Europy w karate Kyokushin odbyły się w Warnie.  Europejski turniej został przygotowany przez Bułgarską Organizacje Karate Kyokushinkai kierowaną przez shihan Emila Kostowa. W zawodach  wzięło udział ponad 600 zawodników  z  Europy, w tym dwie największe ekipy z Rosji i  z Polski.

Z Ostrowskiego Klubu Karate Kyokushinkai w tych prestiżowych zawodach wzięło udział 4 juniorów oraz jedna seniorka. Pierwszego dnia wystartowali młodsi zawodnicy. Niestety nasi juniorzy mieli bardzo trudne zadanie. Julia Skwierczyńska ( dziewczęta 14-15 lat , do 50 kg)  w pierwszej walce  stanęła na przeciwko  Darii Rybchak z Rosji. ubiegłorocznej Mistrzyni Europy. W tym pojedynku zaważyły warunki fizyczne . cięższa i wyższa zawodniczka z Rosji  mimo walecznej postawy Julii  miała widoczną przewagę i wygrała decyzją sędziów. Magda Baczewska w tej samej kategorii z kolei walczyła ze zdobywczynią Pucharu Europy z 2015 Iloną Aratowską z Ukrainy. I tu sytuacja była podobna. W obu przypadkach różnica  masy wynosiła ok 10% masy ciała. Trzeba dodać , że obie przeciwniczki naszych dziewczyn spotkały się w finale. Kolejna zawodniczka Dominika Wojewódzka ( dziewczynki 12-13 lat, + 45 kg) walczyła z zawodniczką  Katią Kotorman z Węgier i rozstrzygnęła ten pojedynek  na swoją korzyść jednogłośną decyzją składu sędziowskiego. Niestety w kolejnej walce  stanęła na przeciwko potężnej zawodniczki  Kristiny Loginovei z Rosji. Różnica masy ciała wynosiła 15 kilogramów i walka z taką przeciwniczką  zakończyła się przegraną Dominiki. Można być dumnym z faktu , że walka trwała do końca i Rosjanka nie zdołała znokautować naszej zawodniczki mimo tak olbrzymiej przewagi masy i wzrostu.

Tego samego dnia  w kata startował junior Maciej Grabowski. Start na zawodach tej rangi to bardzo duży stres i łatwo o nieoczekiwane potknięcia i błędy. Wszak startuje się z elitą juniorów. Mimo wszystko Maciej dobrze wykonał zaawansowane kata Geksai Sho o otrzymał bardzo przyzwoite oceny ( 31,5 kpt.) Nie dały one jednak prawa startu w turze finałowej, gdzie spośród 34 zawodników tylko czterech mogło walczyć  dalej o medale.

Drugi dzień Mistrzostw Europy to zmagania Juniorów. Tu mogliśmy liczyć na medal  naszej seniorki Marii Jasko. Na początku jednak  Maria została  ustawioną do walki z mistrzynią świata Ulianą Grebenshchnikovą. Po cichu liczyliśmy, że dzięki wynikom na Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy w 2015 roku te dwie zawodniczki zostaną inaczej rozlosowane. Kolejny raz jednak stało się inaczej.  W ciężkiej kategorii kobiet nie startuje wiele zawodniczek gdyż liczy się tu bardzo siła fizyczna i odporność na ciosy, a technika zawodniczek nie odbiega od umiejętności lżejszych . Licznie przybyła polska ekipa w napięciu czekała na wyjście  obu znanych  zawodniczek. Wrzawa na trybunach wskazywała , że wszyscy oczekują efektownego pojedynku i nie zawiedli się.  Doskonale przygotowana Maria  stawiła zacięty opór  Rosjance i walczyła jak równa z równą do samego końca.  Mimo przegranej była to jedna z najlepszych walk kobiet na tych Mistrzostwach Europy. Nie był to jednak koniec zmagań Marii. Pozostała jej jeszcze  walka o trzecie miejsce. Jako przeciwniczkę miała  doświadczoną Węgierkę Hajnalkę Silman. Zdeterminowana  Maria postawiła wszystko na jedną kartę i w bardzo dobrym stylu wygrała ten pojedynek. Walka trwała zaledwie 90 sekund.  Po raz kolejny Maria Jasko stanęła na podium zdobywając brązowy medal.

W Mistrzostwach Europy w Warnie wzięło udział  ponad 600 zawodników z Europy  oraz Kazachstanu, Iranu  i Izraela. Zdecydowanym zwycięzcą była drużyna zawodników z Rosji zdobywając 70 procent medali, na drugim miejscu byli Polacy a na trzecim Ukraina.

Opiekunem i sekundantem zawodników OKKK był sensei Radosław Grabowski.