Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

Nasza najbardziej utytułowana zawodniczka, Maria Jasko  miała rewelacyjny występ podczas międzynarodowego turnieju w Stanach zjednoczonych. All American Open International Karate Championships to zmagania najlepszych  zawodników z obu Ameryk oraz  śmietanki zawodników z Europy  i Rosji.   Maria w  zapowiedziach zawodów uznawana była za jedną z faworytek  w kategorii ciężkiej kobiet.  Zapowiedzi okazały się słuszne. Na szczęście w zawodach nie wystartowała  aktualna mistrzyni świata i Europy  Uliana Grebenschikowa. Na szczęście, ponieważ  nasza zawodniczka na  ostatnich pięciu międzynarodowych turniejach musiała walczyć z mistrzynią świata w już w eliminacjach.  Jednak zawodniczki  , które stawały do walki też nie były tym razem słabe. Aktualna  wice mistrzyni Rosji Elizaveta Ivanova oraz zdobywczyni trzeciego miejsca  Daria Iakimova – Rosjanki . Po drodze z walki o medal odpadła  Kanadyjka Jessica Buteau.

Po pierwszej walce widać jednak było, że amerykański turniej będzie należał do Marii. Rozgromiła  swoją pierwszą  przeciwniczkę  oraz w finale  kolejną Rosjankę . Jednak to  nie był koniec jej zmagań.  Przed Marią  jeszcze walka o tytuł Yokozuna , czyli Wielkiej Mistrzyni.  Zwyciężczynie kategorii średniej i ciężkiej  walczą między sobą  a zwyciężczyni walczy z zawodniczką, która  wygrała  w kategorii lekkiej.  Maria Jasko musiała zmierzyć się z więc z utytułowaną  Kathią  Lamarre z Kanady i  wygrać  ten pojedynek aby następnie zmierzyć  się z kolejną Rosjanka z wagi lekkiej Natalią Konovalovą. Tu jednak  ujawnił się duch walki naszej zawodniczki i  Kanadyjka , przyparta do muru  ciężkimi atakami ręcznych technik nie była w stanie  użyć swojej najlepszej broni – kopnięć, którymi znokautowała wcześniejsze zawodniczki.  Pojedynek z przestraszoną zawodniczką z wagi lekkiej okazał się  formalnością.

Tytuł Yokozuna trafił w ręce polskiej zawodniczki po raz drugi w historii. Wcześniej  dokonała tego  Ewa Pawlikowska w 1999 roku.

Nie był to jednak koniec  niespodzianek.  Maria otrzymała również puchar za najlepszego ducha walki.  Tak więc z USA  Maria wróciła z trzema bardzo cennymi trofeami.

Jak widać ciężka praca  opłaciła się. Brąz na ME w Bułgarii to nie przypadek, złoto i tytuł Yokozuna  zdobyte w Stanach Zjednoczonych  pokazały doskonałą formę zawodniczki Ostrowskiego Klubu Karate Kyokushinkai.

Spośród pozostałych kategorii; bardzo  dobrze zawalczyła juniorka z Łomży  Klaudia Gawryś zajmując w kategorii ciężkiej pierwsze miejsce wśród juniorek. Nasz kraj, w różnych kategoriach wiekowych i wagowych, reprezentowały: Klaudia Gawryś, Maria Jasko, Marlena Łukian, Anna Mały i Anna Wiatrowska. W sumie Polki zdobyły trzy złote i dwa brązowe medale, ale także znalazły się w światowej czołówce poszczególnych kategorii.