Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

oyama-young

Historia Kyokushin

Założycielem Kyokushinkai (jap. Stowarzyszenie Poszukiwaczy Najwyższej Prawdy) był Japończyk Masutatsu Oyama (1927 – 1994). Życie tego człowieka było niezwykłe i to nie tylko dlatego, że całkowicie poświęcił je samodoskonaleniu i popularyzacji współczesnej sztuki walki w jej duchowych i fizycznych aspektach. Na uwagę zasługuje na przykład fakt, że w roku 1945 Oyama wstąpił do oddziału lotników samobójców (kamikadze), chcąc oddać życie za swą ukochaną ojczyznę – bo tak mawiał o Japonii. Od śmierci uchroniło go wtedy zakończenie działań wojennych. O wielkości osobowości tego człowieka świadczy chociażby to, że już za życia nazwano go „Ostatnim Samurajem”. Jak napisano w jednym z najbardziej prestiżowych magazynów poświęconych dalekowschodnim sztukom walki „Black Belt”: „Oyama nie tylko przejął najcięższy do spełnienia ideał Bushido (kodeksu etycznego samurajów), lecz poszedł o krok dalej. Zwracał on uwagę na to, że stopień poświęcenia: samozaparcie poprzez samodyscyplinę jest wprost proporcjonalne do stopnia odnoszonego sukcesu. Walka karate, gdy na świecie istnieje broń palna, nie ma już dzisiaj zasadniczego znaczenia w czasie wojen, wydaje się czymś archaicznym. Jednak dyscyplina Budo pozostaje w sercach kontynuatorów dzieła samurajskiego”.

W roku 1936 Masutatsu Oyama zdobył stopień mistrzowski w chińskiej sztuce walki o nazwie kempo, a jako 17-letni student uniwersytetu w Takushoku zdał egzamin na 2 dan w karate, które trenował u najwybitniejszego mistrza tamtych czasów, Gichina Funakoshi. Posiadał również 4 dan w judo. W roku 1947, po wygraniu mistrzostw wszechstyli w Kioto, Oyama postanowił całkowicie poświęcić swoje życie tej dalekowschodniej sztuce walki. Wzorując się na buddyjskim mnichu Nichiren, który spędził wiele lat na surowym treningu, Japończyk udał się samotnie na górę Kiyosumi. W pustelniczych warunkach przez 18 miesięcy doskonalił swoje umiejętności w sztuce karate a także w zen. Po powrocie z gór jako jedyny w historii karateka zdecydował się na pojedynek z bykiem. Był przekonany, że taka walka pokaże jak dalece udoskonalił swoje psychiczne i fizyczne umiejętności. Starcie ze zwierzęciem miało miejsce w Chiba i zakończyło się zwycięstwem Oyamy. Byk został zabity poprzez jedno uderzenie pięścią między oczy.

Twórca Kyokushin postanowił propagować swoje karate na całym świecie. Był pewien, że jest ono nie tylko sztuką walki, ale przede wszystkim nośnikiem tradycji i kultury Dalekiego Wschodu – wartości etycznych głoszonych przez Konfucjusza i Lao-Tse. Oyama zawsze powtarzał swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości i że o ile rozwój fizyczny jest początkiem tej sztuki walki, o tyle rozwój duchowy jest celem ostatecznym. Dla lepszego wyeksponowania zasad etycznych kyokushin Japończycy stworzyli siedmiopunktowy kodeks moralny tej sztuki walki. Jest w nim mowa o obowiązku szanowania starszych i rodziców, dążeniu do fizycznej i duchowej doskonałości oraz powstrzymaniu się od gwałtowności.

W 1952 roku Masutatsu Oyama wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 11 miesięcy dawał liczne pokazy sztuki kyokushin. Stoczył między innymi kilka pojedynków z bykami. Po jednym z nich jedna z najbardziej prestiżowych w Ameryce gazet, „The New York Time” nazwała go „Boską Ręką”. Japończyk twierdził, że w walce można z łatwością pokonać nawet 800-kilogramowego byka, pod jednym wszakże warunkiem – nie wolno się go bać. Liczne podróże Oyamy po świecie sprawiły, iż kyokushin w krótkim czasie stało się bardzo popularne. Obecnie uprawia je ponad 2 miliony ludzi na całej kuli ziemskiej.

W roku 1974 Międzynarodowa Organizacja Kyokushin przyznała Masutatsu Oyamie najwyższy stopień wtajemniczenia w sztuce karate – 9 dan, a potem 10. „Ostatni Samuraj” był autorem kilkunastu książek poświęconych zagadnieniom karate: „Co to jest karate?” (1958), „Oto karate” (1965), „Dynamika karate” (1966), „Duch walki” (1972), „Droga kyokushin” (1976) i inne.

Kalendarium

1923 Masutatsu Oyama przychodzi na świat.
1936 Młody Oyama zdobywa czarny pas w kempo.
1940 Oyama otrzymuje 2 Dan w karate Shotokan.
1946 M.Oyama otrzymuje promocję na 4 Dan w Goju Ryu karate z rąk Gogena Yamaguchi.
1947 Oyama zostaje mistrzem Japonii w Otwartych Mistrzostwach Japonii.
1948 M.Oyama decyduje się na wyjazd w góry gdzie podczas 18 miesięcznego pobytu doskonali swoje umiejętności.
1950 Oyama stacza pierwszy pojedynek z bykiem w Chiba.
1952 Oyama wyjeżdża na 11 miesięcy do USA gdzie popularyzuje karate.
1953 Otwarte polowe Dojo w Meijiro (Tokio) prowadzone przez Shihandai Kenji Mizushima.
1954 Powieszony zostaje szyld Oyama -Dojo .Zajęcia prowadzą Mizushima i Yasuda.
1956 Od Okinawy zaczyna podróż Oyama po Południowo-Wschodniej Azji w celu poznania różnych styli walki. Powstaje nowe Dojo w pobliżu Uniwersytetu Rikkyo. Staje się ono zalążkiem Kyokushinkai i karate opartego na zasadach: po 1000 dniach początkujący, po 10000 dniach -pierwszy wgląd w tajniki..
1957 Podróże do Europy i USA. Po walce z bykiem w Meksyku Oyama trafia na 6 miesięcy do szpitala.
1958 Ukazuje się książka „What is Karate”- bestseller. Oyama wyjeżdża na Hokkaido aby walczyć z niedźwiedziem. Walka kończy się niepowodzeniem. Pierwsza filia na Hawajach.
1959 Pierwszy turniej na Hawajach. Kolejna podróż Oyamy do USA i Europy.
1960 Drugi turniej na Hawajach. Na świecie istnieją już 73 filie w 16 krajach.
1961 Otwarcie Dojo w San Fransisco i Los Angeles. Pierwszy turniej w USA. Oyama sędzią głównym.
1962 Ponowna podróż Oyamy do Europy i USA. W japońskim Dojo pojawiają się ludzie z zagranicy.
1963 Podróże do Ameryki, Europy, Afryki Południowej. Początek budowy Honbu Kyokushinkai w Tokio.
1964 Thai-boks rzuca wyzwanie japońskiemu karate wyzwanie, które zostaje odrzucone. Następnie Dojo Oyamy wysyła T. Nakamurę i dwóch innych zawodników do Bangkoku. Wygrywają oni dwie z trzech walk. Następuje oficjalne otwarcie Honbu w Tokio oraz założenie Międzynarodowej Organizacji Karate.
1965 Ukazuje się „This is Karate”, która staje się biblią Kyokushinkai (do przygotowania tej książki napisano 3000 stron maszynopisu oraz wykonano 20000 zdjęć).
1966 K. Kurosaki naucza w Europie. Powstaje amerykańska organizacje. Sean Connery pobiera lekcje karate kyokushin w Japonii.
1968 Powstaje organizacja europejska i bliskowschodnia. Oyama udziela lekcji królowi Jordanii.
1969 Powstaje organizacja południowoafrykańska i południowo wschodniej Azji. Pierwszy otwarty turniej wszech styli w Tokio. Trzy pierwsze miejsca dla zawodników Kyokushin:
1. T.Yamazaki,
2. Y.Soeno,
3. K.Hasagawa.
1970 Drugi otwarty turniej w Japonii (kumite, tameshiwari).Ponownie zwyciężają zawodnicy Kyokushin:
1. Hasagawa,
2. Yamazaki,
3. Soeno.
1971 Trzeci turniej otwarty w Japonii. Zwyciężają zawodnicy Kyokushin:
1. K.Sato,
2. Y.Oyama,
3. D.Osihi.
1972 Oyama spotyka się z królem i królowa Hiszpanii. Czwarty otwarty turniej w Japonii. Triumf Kyokushin:
1. M.Miura,
2. H.Collins,
3. T.Sato.
Na podstawie autobiografii Oyamy powstaje film „Kenka Karate”.
1973 Piąty otwarty turniej karate w Japonii:
1. H.Royama,
2. T.Yamazaki,
3. T.Sato.
1974 Kancho otrzymuje IX dan. Szósty turniej otwarty w Japonii. I Mistrzostwa Polski w Kyokushin.
1975 I Światowy Otwarty Turniej W Tokio. Udział wzięła 5-osobowa ekipa z Polski. Zwycięża K. Sato.
1976 Ukazuje się film dokumentalny „Strongest Karate”. W Japonii odbywa się 8 turniej karate. Zwycięża T.Sato. W Krakowie odbywa się I Międzynarodowy Turniej Karate o puchar Wawelskiego Smoka.
1980 II Światowy Otwarty Turniej w Tokio (startuje w nim Polak J. Poznański).
1981 13 Otwarty Turniej w Japonii.
1982 II Mistrzostwa Europy w Londynie. IV Międzynarodowy Turniej O Puchar Wawelskiego Smoka.
1984 III Światowy Turniej w Tokio. Polacy nie biorą udziału.
1985 III Mistrzostwa Europy w Barcelonie. 17.Otwarty turniej w Japonii. Na zaproszenie Oyamy A. Drewniak przybywa do Japonii.
1986 18 Otwarty Turniej karate w Japonii. Międzynarodowy Turniej w Katowicach.
1987 14 Mistrzostwa Polski w Łodzi. IV Mistrzostwa Europy w Katowicach. IV. Światowy Turniej w Tokio. Zwycięża A. Matsui.
1988 Puchar Europy Oyama Cup w Budapeszcie.
1989 V Mistrzostwa Europy w Budapeszcie.
1990 Międzynarodowy Turniej Kyokushin Karate w Berlinie Zachodnim
1991 VI Mistrzostwa Europy w Hiszpanii. V. Światowy Turniej w Tokio. Zwycięża K.Midori.
1991 VI Mistrzostwa Europy w Hiszpanii. V Światowy Turniej w Tokio. Zwycięża K.Midori.
1993 VII Mistrzostwa Europy w Bułgarii. XX jubileuszowe Mistrzostwa Polski. Puchar Europy w Katowicach.
1994.04.27 Masutatsu Oyama umiera. Jego następcą jest Akyoshi Matsui .Tworzą się konkurencyjne organizacje Karate Kyokushi. Jednak ostatecznie najsilniejszą jest org.A.Matsui..Wielu mistrzów odchodzi i tworzą własne organizacje.
1994 VIII Mistrzostwa Europy w Lille.
1995 IX Mistrzostwa Europy w Bukareszcie (Rumunia).
VI Światowy turniej w Tokio- Dadzibug na 9 miejscu.
1996 Mistrzostwa Europy w Volos (Grecja).
1997 XI Mistzrostwa Europy w Gdańsku. Wagowe Mistrzostwa Swiata. P. Sawicki mistrzem Świata, E. Pawlikowska Mistrzynią Świata, L. Zgrzebniak wicemistrzem.
1998 Puchar Europy w Bergen (Norwegia). Drużynowy Puchar Świata w Paryżu. Rewelacyjny występ polskich zawodników. Międzunarodowy Turniej Mistrzów w Warszawie