Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

Ostrowski Klub Karate Kyokushin

Oficjalny serwis internetowy Klubu OKKK

Szacunek dla mistrza i wszystkich starszych stopni, szacunek dla Dojo i wszystkiego co się w nim znajduje jest podstawą etykiety. Szacunek ten okazywany jest poprzez ukłony, skupienie, dyscyplinę właściwe wykonywanie ćwiczeń i poważne traktowanie każdego treningu jako kolejnego kroku przybliżającego do mistrzostwa. Celem treningu karate jest również przeniesienie tych wartości poza Dojo.

ZBIÓR ZASAD ETYKIETY DOJO:

1. Nigdy nie wchodź do Dojo w obuwiu, zdejmuj je przed wejściem
2. Wchodząc lub wychodząc z Dojo zawsze bądź zwrócony twarzą do środka Dojo i wykonaj ukłon z głośnym: Osu!
3. Jeśli spóźniłeś się na trening , wejdź do Dojo i usiądź w seiza z zamkniętymi oczami , tyłem do grupy. Na polecenie instruktora wstań, odwróć się , zrób ukłon z głośnym Osu! I szybko dołącz do grupy w ostatnim rzędzie. Nie przepychaj się między rzędami i nie przestawiaj.
4. Nie poprawiaj swojej karate-gi podczas wykonywania ćwiczeń , jeśli instruktor nie wyda takiego polecenia.
5. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, wyjdź na zewnątrz swojego rzędu z lewej lub prawej strony i ukłoń się w kierunku instruktora.
6. Nie wychodź z Dojo bez zezwolenia instruktora.
7. Do instruktorów zwracaj się sensei – czarne pasy, sempai – wyższe stopnie kyu
8. W czasie przerwy między seriami technik lub w czasie kiedy instruktor mówi do grupy staraj się zawsze trzymać prostą postawę. Nie rozmawiaj i nie wykonuj żadnych gestów ani ruchów, które są niezgodne z tym co pokazał instruktor. Zawsze poprzez swoje zachowanie okazuj głęboki szacunek swojemu instruktorowi, bo to on prowadzi cię do mistrzostwa.
9. W czasie kumite miej na uwadze różnicę stopnia i umiejętności. W Dojo walcz rozważnie , aby nie doprowadzić do poważnych kontuzji. Zawsze okazuj szacunek swojemu partnerowi poprzez ukłon z głośnym : Osu! przed i po ćwiczeniach w parach.
10. W czasie treningu nie wolno mieć na sobie żadnej biżuterii, zegarka, rzemyków. Dbaj , aby twoje paznokcie u rąk i stóp były zawsze czyste i krótko obcięte.
11. Twoje karate-gi powinno być zawsze całe i czyste . Po każdym treningu starannie składaj swoje karate-gi i pas jako symbole zawierające ducha twojego ciężkiego treningu.
12. Dbaj o sprzęt, na którym ćwiczysz i używaj go zgodnie z jego przeznaczeniem
13. Nie jedz i nie pij w dużych ilościach co najmniej 1,5 godz. przed treningiem
14. Na karate-gi , oprócz kanji na lewej części bluzy i ewentualnie znaku kanku na lewym rękawie nie powinny znajdować się żadne naszywki lub napisy.
15. Zawsze z uwagą słuchaj swojego instruktora. Każdy trening traktuj poważnie , jako następny krok do mistrzostwa.